Przepisy

Wzmocnienie bezpieczeństwa w pojazdach analizowane przez Komisję Europejską

03/01/2017 16:25:55
ECI - 03/01/2017 16:25:55 - autorstwa
Przepisy

Generalna Dyrekcja Przemysłu Komisji Europejskiej opublikowała właśnie raport przedstawiający sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa w pojazdach. Chodzi o zwiększenie wyposażeń gwarantujących bezpieczeństwo w pojazdach osobowych jak również użytkowych, w ciężarówkach i autobusach.

Wzmocnienie bezpieczeństwa w pojazdach analizowane przez Komisję Europejską

Wiele urządzeń bezpieczeństwa obowiązkowych

Raport przewiduje zwiększenie bezpieczeństwa we wszystkich pojazdach. Są w nim zawarte również precyzje dotyczące pojazdów ciężarowych, autobusów i autokarów. Chodzi o wprowadzenie i wzmocnienie przodów pojazdów ciężarowych. Widoczność kierowcy zostanie ulepszona aby uniknąć kolizji i wypadków. Komisja Europejska podkreśla również wprowadzenie obowiązkowych ochron bocznych i tylnych. W dodatku, autobusy i autokary będą musiały być wyposażone w ochrony przeciwpożarowe.

Komisja Europejska proponuje również wprowadzenie obowiązkowego automatycznego nagłego hamowania, inteligentnego dostosowania prędkości, pomocy w zachowaniu toru jazdy jak również kontrolę senności kierowcy.

Chciałaby ona również wprowadzić wyświetlanie nagłego hamowania jak również sygnał dźwiękowy niezapiętych pasów dla wszystkich pasażerów pojazdu. Zapisywanie danych w przypadku kolizji i automatyczna kontrola ciśnienia w oponach miałyby również stać się obowiązkowe.

Ochrona pieszych :  priorytet Komisji Europejskiej

Raport Generalnej Dyrekcji Przemysłu wskazuje, że pojazdy będą musiały być wyposażone w kilka systemów wykrywania pieszych i rowerzystów. Komisja przewiduje wprowadzenie automatycznych systemów nagłego hamowania. Radzi ona również zainstalowanie ochron na szybach przednich w przypadku gwałtownych szoków.

Aby jeszcze bardziej faworyzować ochronę pieszych i rowerzystów , Komisja przewiduje nałożyć obowiązek zainstalowania systemu wykrywania osób z tyłu pojazdu.

W swoim raporcie Komisja Europejska zapewnia, że przewidziane działania są rentowne i z pewnością okażą się skuteczne. Będą one musiały jednak przejść analizy kosztów i zysków. Po tym etapie zostaną one przedstawione różnym aktorom z branży. Dopiero po tych działaniach Komisja zdecyduje o wprowadzeniu lub nie poprawek do regulaminu.

Komentarze

Aktualności na bieżąco

Prosimy czekać...