Targi & Wydarzenia

Nowe wyzwanie Volvo Trucks z Iron Knight

ECI - 06/01/2017 12:04:05 - autorstwa Bénédicte Pauvre
Volvo Trucks

W połowie grudnia konstruktor Volvo trucks opublikował kolejny spektakularny filmik. W sierpniu 2016 r. szwedzka firma zaprezentowała już prędkość Iron Knighta, który pobil rekord świata szybkości. Tym razem w filmie ciężarówka bierze udział w wyścigu z samochodem Volvo S60 WTCC.

Wyścig został zorganizowany w Szwecji na torze  Mantorp Park usytuowanym między Sztokholmem a  Göteborgiem. Miejsce to, przyzwyczajone do skandynawskich mistrzostw  samochodów zostało wybrane do przeprowadzenia pojedynku. Ciężarówka i samochód zmierzą się na 400 metrowym torze.

Ciężarówka przeciwko samochodowi sportowemu

Filmik został zrealizowany aby kolejny raz pokazać możliwości szybkościowe Volvo. Tym razem "najszybsza" ciężarówka świata zmierzyła się z samochodem sportowym Volvo S60 Polestar TC1  400 KM.

Szwedzki pilot  Thed Björk zaakceptował podjąć wyzwanie i usiadł za kółkiem samochodu. Jest on znany z wygrania wyścigu otwierającego  WTCC w Chinach w 2016 r..

Z technicznego punktu widzenia,  Volvo S60 Polestar TC1 posiada silnik 4 cylindry turbo o mocy 400 KM. Iron Knight jest wyposażony w 6 cylindrów 13 litrowych z 4 turbo. Ciężarówka ma moc 2 400 KM.

Iron Knight od Volvo Trucks

W sierpniu ta ciężarówka zupełnie zmodyfikowana przez Volvo Trucks pobiła rekordy prędkości na dystansach 500 i 1000 metrów. Podczas tego wydarzenia, Mistrz Europy Wyścigów Ciężarówek  Boije Overbrink zdołał przebyć 1 000 metrów w  21,29 sekund ze startem z prędkością  169 km/h. Dla rekordu pobitego na dystansie 500 metrów, 5 tonowa ciężarówka jechała ze średnią prędkością 131,29 km/h.