Srodowisko

Ciężarówki Scania na elektrycznej drodze w Szwecji

ECI - 11/07/2016 14:42:54 - autorstwa
Srodowisko
Scania

Jak w przypadku tramwajów, Scania proponuje alternatywę dla szkodliwych paliw proponując pojazdy ciężarowe elektryczne. Szwecja, znana ze swojego zaangażowania ekologicznego, przetestowała jazdę ciężarówek Scania na 2 km porcji elektrycznej autostrady. Scania inaugurowała tę infrastrukturę w czerwcu niedaleko małego miasta Gävle koło Sztokholmu.

Ciężarówki Scania na elektrycznej drodze w Szwecji

Ekologiczny projekt w Szwecji

Celem jest umożliwienie  ciężarówkom jazdy dzięki liniom elektrycznym na drogach jak jest to już możliwe w przypadku niektórych autobusów czy tramwajów. Głównym celem Szwecji jest zmniejszenie zużycia szkodliwych paliw przez pojazdy ciężarowe. Kraj chciałby aby ten typ paliwa zniknął zupełnie w 2030 roku.To dlatego rząd szwedzki zainwestował w ten projekt.

Minister transportu ze Szwecji wspólnie ze Scanią zdecydował się na przeprowadzenie fazy testu z zasilaniem elektrycznym.Departament energetyczny od Siemensa również bierze udział w tym projekcie. Sieć elektryczna została zainstalowana w w regionie Sztokholmu na 2 kilometrowym kawałku autostrady E16.

Autostrada gotowa na jazdę elektrycznych ciężarówek

Pantografy (elementy pozwalające tramwajowi na zasilanie energią poprzez tarcie z siecią trakcyjną) zostały zainstalowane bezpośrednio na dachach ciężarówek. To wyposażenie znajduje się za kabiną kierowcy.

Porcja autostrady istniała wcześniej , została ona wyposażona w sieć trakcyjną  z prawej strony szosy. W ten sposób ciężarówka może poruszać się w taki sam sposób jak tramwaje i autobusy w licznych miastach.

Ciężarówka Scania stworzona specjalnie na potrzeby testu

Ciężarówki Scania użyte w testach to ciężarówki hybrydowe. Te pojazdy są jednocześnie elektryczne i termiczne. Silniki pojazdów ciężarowych Scania są zasilane biopaliwem i spełniają wymagania normy Euro 6 . Po zjeździe z testowego kawałka autostrady te pojazdy mogą poruszać się jak wcześniej.

Scania jest firmą angażującą się w aspekty środowiskowe, stworzyła ona liczne modele pojazdów poruszających się na gazie ziemnym lub bioetanolu.

Komentarze

Informacje praktyczne

Aktualności na bieżąco

Prosimy czekać...