Różne Transport

Samojezdny autobus, który potrafi sam zaparkować! Prezentacja

ECI - 12/04/2018 10:05:23 - autorstwa
Różne Transport
Iveco

Piątek 30 marca 2018 roku to ważny etap rozwoju autobusów bezzałogowych. Grupa RATP we współpracy ze spółką Iveco Bus i CEA List, zademonstrowała z powodzeniem całkowite, samodzielne parkowanie autobusu, bez najmniejszej interwencji człowieka. Jest to pierwsza tego rodzaju próba w Europie.

Samojezdny autobus, który potrafi sam zaparkować! Prezentacja

Warunki pokazu

Próba miała miejsce w centrum autobusowym francuskiej firmy przewozowej RATP w Paryżu. Przebiegała ona w dwóch etapach. Pierwszy test polegał na automatycznym uruchomieniu pojazdu (bus Iveco), a następnie na sprowadzeniu samojezdnego pojazdu na trzeci poziom parkingu podziemnego znajdującego się przy wyjeździe z centrum. Następnie przetestowano odwrotną operację: pojazd wjedzie do centrum, zaparkuje w miejscu wyznaczonym przez system zarządzania flotą.

W trakcie tych doświadczeń, kierowca autobusu znajdował się w pojeździe, aby zapewnić bezpieczeństwo manewrów. Nie było jednak takiej potrzeby. Dowód na zdjęciach:


Jakie są zalety rozwiązania tego typu?

Z punktu widzenia RATP, system ten przedstawia wiele zalet, a w szczególności skuteczniejsze zarządzanie miejscami dostępnymi w swojej zajezdni. W zasadzie, sterowanie etapu parkowania zoptymalizuje przestrzenie pomiędzy autobusami. Zaleta ma tym większe znaczenie, że zajezdnie znajdują się w centrach miast, co oznacza, iż nie mogą zostać rozbudowane, aby przyjąć większą ilość pojazdów.

Innym, mocnym punktem jest poprawa warunków pracy kierowców. Tego rodzaju udogodnienia w prowadzeniu powodują, że ich zawód jest mniej uciążliwy. Kierowcy nie będą już musieli wykonywać uciążliwej czynności, jaką jest parkowanie, co musieli robić pod koniec zmiany, kiedy odczuwali najwyższy poziom zmęczenia.

 

 

Komentarze

Informacje praktyczne

Aktualności na bieżąco

Prosimy czekać...