Menu główne
Moje konto
Nowości Pojazdy Ciężarowe

Nikola Tre, w 100% autonomiczna ciężarówka wodorowa zaprojektowana dla Europy

ECI - le 20/11/2018 17:11 - autorstwa
Nowości Pojazdy Ciężarowe

Północnoamerykański producent hybrydowych ciężarówek, Nikola Motor, opracowuje model wodorowy na rynek europejski. Nazywa się Nikola Tre i cieszy się autonomicznym trybem jazdy na wysokim poziomie (pełna autonomia).

Nikola Tre, w 100% autonomiczna ciężarówka wodorowa zaprojektowana dla Europy

Główne cechy Nikoli Tre

Ciężarówka zasilana jest wodorowymi ogniwami paliwowymi o mocy 120 kW, które napędzane są silnikami elektrycznymi, które mogą się zmieniać w zakresie od 500 do 1000 koni mechanicznych. Autonomia ogłoszona przez producenta wynosi od 500 do 1000 kilometrów. Ta hybrydowa technologia (ogniwo paliwowe i elektryczność) spełnia wszystkie normy środowiskowe obowiązujące w Europie. Badano również aerodynamikę ciężaru, aby zmniejszyć zużycie paliwa.
Oprócz samodzielnego trybu jazdy, Nikola Tre zawiera również kilka urządzeń technologicznych, z których większość można sterować za pomocą 21-calowych kontrolek z ekranem dotykowym. Niektóre z nich pomagają prowadzić, a inne zapewniają kierowcy więcej bezpieczeństwa. Przykłady obejmują niezależną kontrolę każdego koła (podczas pokonywania zakrętów lub manewrowania) lub wspomaganie hamowania
 

Produkcja seryjna w 2022 lub 2023 roku?

Obecnie Nikola Tre jest dopiero na etapie prototypu. Zostanie zaprezentowany publicznie przez trzy dni w kwietniu 2019 r. Podczas Świat Nikola, imprezy organizowanej przez Nikola Motor Company w Phoenix (USA).
Liderzy dążą do produkcji na wielką skalę Nikoli Tre najpóźniej do 2023 r. Aby osiągnąć ten cel, będą musieli najpierw zainstalować jednostkę produkcyjną w Europie zdolną do sprostania temu wyzwaniu. W tym samym czasie prototyp przejdzie fazę szeroko zakrojonych testów, z których pierwsze zaplanowano już w 2020 r. W Norwegii.

 

 

Komentarze