Ciągnik siodłowy , nie mylić z ciągnikiem rolniczym, jest pojazdem wyposażonym w siodło pozwalające na przyłączenie naczepy. Należy on do rodziny pojazdów ciężarowych. Pojazd złożony z ciągnika siodłowego i naczepy nazywamy « zestawem drogowym ». Jeśli ciągnik siodłowy jedzie sam mówimy,że jest to « ciągnik solo ».
Ciągniki siodłowe są często używane do transportów długodystansowych, ponieważ pozwalają one na ciągnięcie naczep o dużej ładowności co jest ekonomiczniejsze. Niektóre ciągniki siodłowe są stworzone specjalnie dla transportu artykułów niebezpiecznych (ADR) lub konwojów specjalnych, jeśli naczepa przewozi maszyny ciężkie. Ciągnik siodłowy może być wyposażony w dodatkowy wysięg aby ułatwić ładunek i rozładunek naczep drogowych.
Ciągniki siodłowe są wyposażone w osie pozwalające na uniesienie ładunku naczepy. W ciągniku posiadającym osie 4×2 lub 4×4, dopuszczalna masa całkowita (DMC) to 19 ton. W ciągniku siodłowym o konfiguracji 6×2, 6×4 lub 6×6, DMC to 26 ton. W ciągniku 8×4 (rzadko spotykany), DMC wynosi 32 tony. Prędkość ciągników jest ograniczona do 90 km/h. Najczęściej wyposażone w silnik diesel z turbosprężarką, ciągniki są czasami wyposażone w AWD.
Istnieją dwa główne typy kabiny w ciągnikach siodłowych : kabiny wysunięte i klasyczne. Kabina wysunięta gdzie silnik znajduje się pod kabiną jest konfiguracją najczęściej spotykaną w Europie. Może ona być wychylana lub stała. Kabina klasyczna jest częściej spotykana w Stanach Zjednoczonych gdzie drogi są większe a rozmiar pojazdów artykułowanych mniej regulowany. Ciągniki z kabiną « z maską » takie jak Freightliner lub Scania Torpedo oferują kierowcy większy komfort co jest ważne przy pokonywaniu długich dystansów.
Pierwszy ciągnik siodłowy został wprowadzony na rynek przez Renault w 1923 roku. Wszystkie liczące się marki proponują ciągniki siodłowe.
Od 2000, Europa-Ciezarowki.pl proponuje ogłoszenia używanych ciągników siodłowych marek Renault Trucks, DAF Trucks, Scania, MAN AG, Volvo Trucks, Mercedes-Benz i Iveco. Zapraszamy do konsultacji ogłoszeń używanych zestawów drogowych.