Konstruktor Pojazdów Ciężarowych

Producenci ciężarówek łączą swoje siły w testach konwojów pojazdów różnych marek

22/02/2018 10:37:00
ECI - Aktualizacja: dnia : data - autorstwa
Konstruktor Pojazdów Ciężarowych
DAF
Iveco
MAN Truck & Bus
Scania
Volvo Trucks

Scania właśnie ogłosiła porozumienie z poważnymi producentami ciężarówek DAF, Daimler, Iveco, MAN i Volvo w ramach projektu ENSEMBLE. Projekt ten jest finansowany przez Unię Europejską, ma on za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa konwojom ciężarówek, niezależnie od ich marki.

Producenci ciężarówek łączą swoje siły w testach konwojów pojazdów różnych marek

Cele konwojów ciężarówek wielu marek

Najważniejszym powodem tworzenia konwoju drogowego są oszczędności, które jest on w stanie wygenerować. Pojazdy wypozycjonowane w taki sposób zużywają dużo mniej paliwa, co oczywiście ma wpływ na ochronę środowiska. Oprócz tego, istnieje możliwość poprawy warunków jazdy, a w szczególności jazdy w godzinach szczytu. Wdrożenie tego typu konwojów mogłoby być odpowiedzią na wiele aktualnych i przyszłych problemów.

Na jakim etapie jesteśmy jeżeli chodzi o  przemieszczanie ciężarówek w formie konwoju?

Konwój ciężarówek powinien mieć wiele pozytywnych skutków, jeśli zostanie prawidłowo wdrożony; pozostaje jednak wiele wrażliwych kwestii do realizacji. Aktualnie, nie możemy powiedzieć, że przejazd konwoju jest całkowicie możliwy. Jest to związane z różnicami technologii poszczególnych producentów. Przeprowadzono testy na konwojach tej samej marki, mamy, więc solidną i wiarygodną bazę danych do dalszych badań.

Badania prowadzone przez ENSEMBLE

Konsorcjum ENSEMBLE, zarządzane przez holenderską organizację stosowanych badań naukowych (TNO), rozpoczęło nowe badania. Próby będą się odbywały na trasach wyłączonych z ruchu oraz w sytuacjach rzeczywistych. Potrwają one do 2021 roku. Badacze będą starali się ustać poziom bezpieczeństwa tego rodzaju konwoju, oszczędności paliwa każdego pojazdu oraz wpływ pojazdów na innych użytkowników drogi.  Wszystkie te badania mają na celu ustalenie wspólnych norm dla wszystkich producentów pojazdów.

 

 

 

Komentarze

Informacje praktyczne

Aktualności na bieżąco

Prosimy czekać...