Konstruktor Pojazdów Ciężarowych

Wyjątkowe centrum testowe: Ford odtwarza ekstremalne warunki klimatyczne

ECI - 04/06/2018 13:34:13 - autorstwa
Konstruktor Pojazdów Ciężarowych

W celu przetestowania swoich pojazdów, Ford stworzył jeden z najbardziej skutecznych ośrodków na świecie. W ośrodku tym można odtworzyć w sztuczny sposób wszystkie warunki klimatyczne, nawet ekstremalne. Znajduje się on w Niemczech, w Kolonii.

Wyjątkowe centrum testowe: Ford odtwarza ekstremalne warunki klimatyczne

Inwestycja warta 70 milionów euro

Dzięki temu ośrodkowi można w jednym i tym samym miejscu wystawić pojazd na działanie syberyjskich mrozów, pustynne temperatury lub wilgoć tropików. Aby stworzyć tego typu technologię, centrum zainstalowało trzy komory nadmuchowe i cztery komory testowe, służące do testów w różnych zakresach temperatur (od -40°C do 55°C). Jedna z komór nadmuchowych jest w stanie stworzyć warunki zamieci śnieżnej, z wiatrem o prędkości 120 km/godz. na wysokości 5 200 m., czyli wyżej niż Mont Blanc!

Ford dysponuje również narzędziem, które umożliwia zatwierdzenie (lub nie) pewnych wyborów dotyczących technologii. Producent zamierza poprawić jakość swoich pojazdów i zagwarantować użytkownikom jeszcze wyższy poziom komfortu.

Zaawansowane testy wytrzymałościowe

Podczas inauguracji centrum, producent ogłosił, że wszystkie nowe gamy pojazdów zostaną przetestowane i wystawione na działanie najniższych i najwyższych temperatur notowanych w Europie oraz różnych poziomów wilgoci powietrza. Wcześniej Ford testował swoje pojazdy w Centrum Testowym w Lommel w Belgii (Centre de Test de Lommel), które odtwarzało warunki uszkodzonej nawierzchni drogi, wiatrów bocznych, błota i słonej wody.

W Kolonii inżynierowie mają dodatkowo możliwość prowadzenia testów jednocześnie 10 pojazdów. Dzięki różnym procedurom badają oni mianowicie wpływ czynników klimatycznych na wiele elementów, takich jak karoseria, układ hamowania, części elektroniczne lub systemy grzewcze, odmrażania i klimatyzacji.

 

Komentarze