/themes/plugins/font-awesome5/css/all.min.css
Menu główne
Przydatne informacje
Kupić
Sprzedać
Przydatne linki
Potrzebujesz pomocy ?
Dzień dobry, wprowadź swoje hasło
  Zamieść ogłoszenie
Moja strefa
Zaloguj się
Jesteś pierwszy raz na tej stronie?
Przepisy

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Via-Mobilis - le 05/07/2022 11:18 - autorstwa
Przepisy

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

  Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

  Transport International Routier (w skrócie TIR) to międzynarodowa konwencja celna, z 1975 roku, upraszczająca procedury celne w międzynarodowym przewozie towarów. Karnet TIR to zaś dokument, który spełnia rolę gwarancji celnej. Kierowca ciężarówki przekraczając obszar kilku krajów nie musi każdorazowo zgłaszać się do odprawy. Niebieska tabliczka, z białymi napisami TIR, jest obowiązkowa na długich trasach, gdy towary są czasowo przywożone do innego kraju lub transportowane przez ten kraj przy użyciu tejże procedury TIR. Ładownia jest zaplombowana, aby nie można jej było otworzyć w drodze. Kontrole celne są zatem konieczne tylko w krajach startu i przeznaczenia. Oszczędza to dużo czasu. Konwencję TIR podpisały 62 kraje.

  Gdy ciężarówka nie przewozi towarów w procedurze TIR kierowca musi wtedy usunąć znak zamocowany np. na naczepie. Dlatego czasami na autostradzie można zobaczyć przekreślony znak lub złożona tabliczkę TIR z tyłu ciężarówki.

  Są również wyjątki od reguły: na przykład zwierzęta mogą być transportowane w procedurze TIR - chociaż ładowni nie można wtedy zaplombować plombą lub drutem celnym, ponieważ zwierzęta muszą być objęte odpowiednią stałą opieką.

  Istnieje dokładna specyfikacja dotycząca wyglądu znaku TIR. Plansza musi mieć wymiary 25 cm na 40 cm, kolor RAL 5017. Białe litery pisane pismem łacińskim powinny mieć wysokość 20 cm. Dodatkowo znak powinien być stabilny, nie może to być naklejka (chyba, że dodatkowo w celach informacyjnych np. na plandece z boku naczepy.

   

  Artykuł pochodzi ze strony 4Trucks.pl

   

   

  Komentarze

  Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie.

  Twoje dane osobowe nigdy nie zostaną ujawnione stronom trzecim.

  Anuluj subskrypcję poprzez link “Anuluj subskrypcję” naszych newsletters lub wysyłając e-mail na adres: info@via-mobilis.com

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Zastosowanie mają Zasady poufności oraz warunki użytkowania Google.

  Aktualności na bieżąco

  Prosimy czekać...